رای به سایت :
1172
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج کربلا
جمعه 30 فروردين 1398 -
استقراض دولت از بانک مرکزی سمی مهلک برای اقتصاد است
ابوترابی‌فرد درخطبه های نمازجمعه تهران :

استقراض دولت از بانک مرکزی سمی مهلک برای اقتصاد است

خطیب نماز جمعه تهران گفت : برخی از دستگاه‌ها در حالی خواستار افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان خود شده‌اند که سطح حقوق در این حوزه‌ها بالاتر است.
calendar
تاریخ : 1397/02/07 - 22:54
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از قرارگاه فضای مجازی ناحیه مقاومت بسیج کربلا ؛ حجت الاسلام سید حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه های اول نماز جمعه این هفته گفت: جامعه بدون نظام سیاسی نمی تواند راه سعادت را بپیماید. انسان باید در کنار اصول ثابت قدم باشد و صبر و استقامت در اطاعت داشته باشد. صبر در برابر گناه راه را برای رسیدن به یک شخصیت با ثبات هموار می کند. صبر فردی برای رشد و تکامل ضروری است ولی کافی نیست؛ برای خلق یک جامعه سالم و دست یابی به اقتصاد پویا و مولد و نهادینه شدن قانون و اخلاق در جامعه و برای حفظ روابط صحیح اجتماعی و برای ساختن جامعه توحیدی و ایمانی صبر جمعی نیاز است. باید با هم و در کنار هم صبر کرده و کاستی های یکدیگر را جبران کنیم.

وی ادامه داد: پیوند جریان های سیاسی معتقد به نظام راه را برای اقتدار نظام هموار می کنند. ما برای برون رفت از تنگنا های اقتصادی و معضلات اجتماعی راهی جز انتخاب مسیر علمی و خلق اجماع نخبگان سیاسی، اجتماعی و علمی نداریم. باید دغدغه دلسوزان نظام رسیدن به این اجماع بر اساس اصول انقلاب باشد. جایگاه رهبری هموار کننده این انسجام و وحدت و اجماع است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: اگر سیاست های کلی ابلاغی رهبری به نقشه راه قوای سه گانه و نهاد های مسئول تبدیل شود خلق اجماع می کند و راه را برای حرکت هماهنگ هموار می کند. دولت و ملت باید در کنار هم باشند و با هم حرکت کنند. دولت باید از همه توان خود برای خلق این اجماع استفاده کند.

وی تاکید کرد: تجربه من این است که قوه مجریه با ظرفیت ها و ابزار ها می تواند راه را برای اجماع و وحدت ملی هموار کند ولی نیازمند تفکر برنامه ریزی و برداشتن قدم های استوار است؛ نه اینکه اگر در اولین قدم جواب سلام ما را ندادند خداحافظ. دستگاه اجرایی ظرفیت فراوانی برای خلق اجماع در مسیر اهداف انقلاب دارد.

دشمن هرگز سر دوستی با ما نخواهد داشت

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه این هفته گفت: جامعه ایرانی و جامعه اسلامی باید در مقابل دشمنان خود ثابت قدم و استوار باشد، دشمن هرگز سر دوستی با ما نخواهد داشت مگر اینکه از اصول و مبانی خود عدول کنید باطل همواره در برابر حق است باید در برابر دشمنان حق ثابت قدم و استوار بود.

ابوترابی فرد ادامه داد: میدان جنگ میدان سختی است مبادا صبر و استقامت شما از دشمن کمتر باشد اگر صبر و استواری اهل حق کمتر از اهل باطل باشد به یقین شکست می خورند.

وی با تاکید بر اینکه دفاع مقدس محصول ایمان، عمل صالح و استقامت ملت ایران است، تاکید کرد: اگر دیروز نایستاده بودید؛ اگر شهدای عالی قدر و با ایمان بر خاک نمی افتادند، امروز شما بر پای خویش نایستاده بودید. جانبازان عزیز با فهم نقش ایمان و استقامت در خلق قدرت برای اسلام ایستادند و بر این ایستادگی خانواده هایشان افتخار می کنند.

ابوترابی فرد ادامه داد: در روز میلاد حضر قمر بنی هاشم که افتخار دیدار جمعی از جانبازان فراهم آمد جانبازان پر افتخار و همسران صبور و فرزندانشان به جانبازی و ایثار خود افتخار می کردند و شاکر بودند. با ایستادگی این قدرت بزرگ خلق شد. باید در این راه همیشه ایستادگی کرد.

وی به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد که مشاورانی را انتخاب کند تا تاریخ ۴ دهه مقاومت ملت ایران را برایش بازگو کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: رئیس جمهور آمریکا به نظر می رسد فاقد تجربه سیاسی لازم است و از مشاوران مناسب بهره نگرفته است به این سخن کوتاه اما پر محتوای رئیس جمهور فرانسه توجه کند؛ شما مانند گذشتگان خود در برابر ایران دچار اشتباه نشوید.

تغییر نقشه غرب در برابر ایران به خاطر فهم قدرت ملت ایران بود

وی ادامه داد: این اظهارات رئیس جمهور آمریکا بدین معناست که ما ۴ دهه در برابر ایران ایستادیم و از همه ظرفیت های خود شامل دلار های نفتی، تحریم های فلج کننده، فشار های سیاسی استفاده کردیم اما هر قدم ما به خلق قدرت دیگری برای ایران تبدیل شد؛ تغییر نقشه غرب در برابر ایران به خاطر فهم قدرت ملت ایران بود.

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: به دولتمردان آمریکا می گویم امروز رفتار شما موجب شد ملت ایران، مدیران ارشد و میانی به این اجماع برسند که باید شرکای خود را از کشور های قابل اعتماد انتخاب کنند و در هیچ عرصه ای نباید به نظام سلطه و بویژه آمریکا کمترین اعتماد را کرد. این راهبرد، راهبرد اسلام است و برآمده از آموزه های قرآن است و امام و رهبری با الهام از آموزه های قران به این راهبرد عمل کرده اند.

وی تاکید کرد: در این جریان باید به جبهه مقاومت اسلام، کشور هایی که در این فراز و نشیب ها تجربه موفقی را داشتند نزدیک شد و روابط و سیاست خارجی خود را بر این اساس تنظیم کرد و ما همچنان برای رسیدن به قله های اقتدار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با الهام از جمله اصبرو صابر و رابطوا  باید عمل کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به تنش های بازار ارز و سیاستی که دولت اتخاذ کرده است توصیه هایی را خطاب به دولت مطرح کرد: تنش هایی که در بازار ارز و در عملکرد اقتصادی ایران در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، بیکاری و تورم مشاهده می شود ناشی از عملکرد مسئولین دولت و قوا است؛ اگر می خواهیم عملکرد اقتصادی ایران به سمت رشد و شکوفایی حرکت کند باید نسبت به عوامل موثر در اقتصاد ایران تجدیدی نظر کنیم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: مهمترین شاخص موثر بر اقتصاد ملی متاسفانه درآمدهای نفتی است که خطای استراتژیک است. سال هاست که در سیاست های کلی، رهبری معظم بر لزوم قطع رابطه هزینه های جاری با در آمد های نفتی تاکید کردند ولی این توصیه هرگز مورد توجه قرار نگرفت.

وی ادامه داد: قیمت نفت متاثر از بازار جهانی است و سیاست های جهانی بر قیمت نفت تاثیر گذار است. باید از درآمد های نفتی به عنوان پشتوانه ای برای خلق ثروت استفاده کرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه دومین شاخص موثر بر عملکرد اقتصاد ایران سیاست های تامین مالی دولت است گفت: متاسفانه بدون نگاه به درآمد های واقعی هر روز شاهد افزایش هزینه های جاری دولت هستیم.

مسئولان از هم برای افزایش حقوق و دستمزد سبقت می گیرند

حجت الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه نامه وزیر جهاد کشاورزی به معاون اول تکان دهنده است تصریح کرد: مسئولان از هم برای افزایش حقوق و دستمزد سبقت می‌گیرند. کشور توان این همه اعتبار برای هزینه های جاری را ندارد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه کارگری افزایش بی ضابطه حقوق و دستمزد است اگر درآمد های پایدار دارید متناسب با ارزش کار نیروهای خود حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعریف کنید؛ اگر منابع مالی مطمئن نیست نباید بری افزایش حقوق و دستمزد ها سبقت گرفت.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: برخی از دستگاه ها خواستار افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان خود شده اند، اینجا حوزه هایی است که سطح حقوق بالاتر است. هزینه ها را خلق می کنید بعد از بانک مرکزی و بانک های عامل استقراض می کنید.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: استقراض دولت از بانک مرکزی سمی مهلک برای اقتصاد است؛ توزیع پول باعث کاهش منابع بانک برای تزریق به تولید ملی شده و نوسانات بازار ارز را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: افزایش حجم پول خطرناک است. دلار های نفتی را با اصرار به بانک مرکزی می فروشید و دارایی های خارجی بانک مرکزی را افزایش می دهید. این کار به اقتصاد ضربه می زند.

در تدوین بودجه روسای کمیسیون ها و چهره های عالم مجلس مورد مشورت قرار گیرند

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه سود سپرده و سود تسهیلات نقش مهمی در تولید ملی بازی می کند، گفت: این شاخص ها سیاست هایش در دست دولت و مسئولان است که می توانند با آینده نگری، اجماع و گفتگوی نزدیک آن را برنامه ریزی کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: باید در تدوین بودجه روسای کمیسیون ها و چهره های عالم مجلس مورد مشورت قرار گیرند.

وی با تاکید بر لزوم سهولت بازار کسب و کار گفت: سهولت بازار کسب و کار به معنای اجرای سیاست های مقام معظم رهبری برای استحکام تولید ملی است و باعث فراهم آوردن بستر اشتغال شده و هزینه تولید را کاهش داده و قدرت رقابت با کالا های خارجی را بالا می برد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه متاسفانه رتبه ما در سهولت بازار کسب و کار رتبه خوبی نیست و باید رفتار ها اصلاح شود، گفت: طبق گزارش بانک جهانی از میان ۱۸۳ کشور جهان رتبه ایران در ایجاد سهولت بازار کسب و کار رتبه  ۱۲۹ است. ما باید جزو کشور های نخست در سهولت کسب و کار باشیم. ما نیازمندیم اقتصاد را خودکفا کرده و در مقابل تکانه های غرب بایستیم و فضا را برای کار آفرینان فراهم کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران  گفت: ماباید از زحمات سربازان گمنام امام زمان که امروز صلابت ایران در خلق قدرت را به رخ جهانیان می کشند و جایگاه ایران را در بالاترین سطح قدرت قرار دادند تشکر کنیم.

وی تاکید کرد: از پلیس که نماد اقتدار و پاسدار امنیت کشور است و مورد احترام و تکریم ملت ایران است تشکر می کنیم. پلیس و نیرو های انتظامی از ارکان کلیدی اقتدار و قانون مداری هستند؛ لذا شایسته است در انجام وظایف و ایفای نقش قانونی خود زیباترین و پر جاذبه ترین رفتار بر آمده از ایمان را به نمایش بگذارند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16093مطالب مرتبط