پایگاه مقاومت بسیج نورالهدی
 
جمعه 02 فروردين 1398 -

رای به سایت :
160
محبوب
صفحه نخست ›› علم و فناوری ›› حوزه 146 حامدین ›› پایگاه مقاومت بسیج نورالهدی
10
محبوب  
رای به خبر :
تهدیدات فضای مجازی را جدی بگیریم
تهدیدات فضای مجازی را جدی بگیریم

فضای مجازی با وجود همه نکات مثبت و کارایی بسیار بالای خود دارای تهدیدات بسیار زیادی می باشد و اگر در استفاده از آن دقت نشود چه بسا آسیب های غیرقابل جبرانی به خانواده ها وارد خواهد کرد
calendar
تاریخ : 1394/06/17 - 12:00


امروزه در عصری زندگی می کنیم که با پیشرفت یکباره علم و فناوری های نوین روبرو هستیم. عصری که در آن اطلاعات طی کمتر از یک ثانیه به راحتی منتقل می شوند و این مسأله همانطور که کار را برای بشریت سهل و آسان نموده؛ دشواری ها و مخاطراتی را نیز درپی داشته است. با روی کار آمدن اینترنت  و استفاده از فضای مجازی، افراد می توانند در زمان، هزینه و سرمایه خود صرفه جوئی کنند و مشکلاتی که قبلاً با آن روبرو بودند را به راحتی برطرف نمایند. اما به واقع فضای مجازی مانند یک سکه دورو می باشد که باید هردو روی آن مورد بحث قرار گیرد.
امروزه بیشترین کاربران فضای مجازی جوانان و نوجوانان می باشند که اگر از قبل تمهیداتی برای فرهنگ سازی و نحوه استفاده درست از اینترنت به ایشان داده نشود درمعرض تهدیدات جدی قرار خواهند گرفت. موتورهای جستجوگر مانند گوگل،یاهو1 و... سرشار از سایت های مفید و مخرب هستند که چه بسا تعداد سایت هایی که مفید هستند بسیار کمتر از سایت های مخرب می باشد. اطلاعات خوب و بد همگی از طریق فضای مجازی قابل رؤیت هستند. با یک جستجوی ساده اینترنتی می توان کوچکترین ابعاد این غول رسانه ای را شناخت.فضای مجازی که هم اکنون رایانه های خانگی، تبلت و گوشی های تلفن همراه را دربرگرفته است به آسانی و برای همه افراد قابل دسترسی است.اگر قبل از استفاده از فضای مجازی،فرهنگ سازی شود می توان از این ابزار برای ارتقای ارزش های انسانی و اسلامی استفاده کرد. کشورهای غربی و توسعه بافته سالهاست که برای به کرسی نشاندن اهداف خود از سلاح ها و ابزارهای جنگی استفاده نمی کنند، بلکه اینترینت و فضای مجازی بعنوان بزرگترین وسیله و ابزار برای رسیدن به اهدافشان مورد استفاده قرار می گیرد.
جنگ نرم که رهبر معظم انقلاب سالها پیش به آن اشاره کردنددرقالب همین فضا انجام می شود.یعنی فرد ناخواسته درگیر مسائلی می شود که ممکن است ریشه های فرهنگی- اعتقادی و سیاسی وی دگرگون شود و این همان چیزی است که موردنظر دشمن می باشد.
اهمیت این فضا بر کسی پوشیده نیست؛ چنانکه رهبرمعظم انقلاب اسلامی فرمودند:
"...ابزارهای تسهیل کننده مانند رایانه ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری که الان در اختیار شماست اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید می توانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که آنها را نمی شناسید برسانید. این فرصت فوق العاده ای است؛ مبادا این فرصت ضایع شود اگر ضایع شد خدای متعال از من و شما سؤال خواهد کرد1..."
حال به گوشه ای از تهدیدات فضای مجازی می پردازیم:
گروههای هدف در فضای مجازی:
1. خانواده ها
2. نوجوانان و جوانان
3. کودکان
- خانواده ها: با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و روی کارآمدن سیستم های اندروید2 گوشی های تلفن همراه، خانواده ها درگیر نرم افزارهایی که به راحتی روی موبایل قابل نصب هستند، شده اند. این نرم افزارها درعین حال که بسیار مفید هستند و می توان از آنها برای اهداف ارزشی و فرهنگی استفاده کرد بسیار هم مخرب و در واقع یک تهدید بزرگ تلقی می شوند. مسائلی مانند شکاف نسل ها- خیانت زوجین - دوری افراد خانواده از یکدیگر و... از تهدیدات پیش روی خانواده هاست.
- جوانان و نوجوانان: این گروه سنی دارای روحیه کنجکاوی و حس ارضا طلبی می باشند که با وجود رایانه ها و تبلت و گوشی های تلفن همراه یا فضای مجازی در واقع وارد یک دنیای کاذب شده و متأسفانه از واقعیت های خانواده و جامعه دور و گاهی بی اعتنا به مسائل پیرامون خود می شوند.
- کودکان: بازی های رایانه ای سبب آسیب های جدی به کودکان می شود که می توان به اختلالات رشدی و هیجانات عصبی و اختلالات رفتاری و جسمی اشاره کرد.

تهدیدات فضای مجازی:
1. فرهنگی
2. اقتصادی
3. اجتماعی
4. سیاسی
5. خانوادگی
6. جسمی
7. مذهبی
- تهدیدات فرهنگی: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که ارزش های دینی حاکم برآن می باشد و فرهنگ کشور ما یک فرهنگ غنی می باشد که برای مسائلی چون دین،اصالت خانوادگی،زن و بطور کلی برای ارزش های انسانی جایگاه خاصی قائل است. متأسفانه یکی از تهدیدات جدی فضای مجازی هجمه به ارزش های فرهنگی و دینی ما می باشد، بطوریکه بیشترین سرمایه گذاری کشورهای بیگانه و دشمنان انقلاب اسلامی در این زمینه است. ترویج اباحه گری یکی از تهدیدات فضای مجازی است در واقع دشمن با نشانه گرفتن اصول و اعتقادات، به جنگ ما آمده و متأسفانه بیشترین کاری که توانسته ایم انجام بدهیم حالت تدافعی بوده است که مصداق بارز آن فیلتر نمودن سایت هایی با مضامین ضدفرهنگی و مخرب بوده است.در صورتیکه باید با ابزارهای خودشان به جنگ با آنها برویم.یعنی در مقابل سایت های ضداخلاقی باید سایت هایی با محتوای ارزشی و اسلامی بسازیم و با آنها مقابله کنیم.
برخی دیگر از تهدیدات فرهنگی فضای مجازی ترویج تفرد و ازوداج گریزی1، ترویج بدحجابی، سایت های دوست یابی از مواردی است که دشمن به دنبال جایگزین نمودن آنها به جای اعتقادات دینی جوانان می باشد.

- تهدیدات اقتصادی: طبق آمار مرکز پلیس فتا با بیشترین آمار جرائم رایانه ای مربوط به مسائل اقتصادی می شود.1استفاده از اینترنت برای انتقال وجه، خرید الکترونیکی وپرداخت قبوض و... بسیار کارآمد ومفید می باشد اما سودجویان با استفاده از شگردهای مخصوص خود و سوء استفاده از عدم آگاهی افراد دست به سرقت های اینترنتی زده و برای کاربران مشکل ایجاد می کنند. یکی دیگر از تهدیدات اقتصادی در فضای مجازی راه اندازی سایتهای قمار و بازیهای آنلاین می باشد که سبب ضربه اقتصادی می شود.
- تهدیدات اجتماعی: شبکه های اجتماعی مجازی مانند فیس بوک، توئیتر2 و... با جذب حداکثری مخاطبان خود که عمدتاً جوانان می باشند هدف های خود را به مرحله عمل می رسانند. سرگرم کردن جوانان به امور غیرضروری و مسائل ضداخلاقی از جمله مهمترین فعالیت های این شبکه ها می باشند که نیروی جوان جامعه را از فضای حقیقی جامعه دور کرده و آنها را سرگرم مسائل پوچ و پیش پا افتاده می کنند.
- تهدیدات سیاسی: اوباما رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سال 2008 با استفاده گسترده از ابزارهای اینترنتی و نرم افزارهای ارتباطی توانست حداکثر آرا را کسب کند.3 این مسئله از فرصت های فضای مجازی در زمینه سیاسی است. اما همین فرصت می تواند تبدیل به یک تهدید شود. راه اندازی کمپین های سیاسی، تبلیغات شدید رسانه ای غربی ها علیه مسائل داخلی کشور، تخریب چهره شخصیت های سیاسی، جاسوسی و دریافت اطلاعات محرمانه افراد و دامن زدن به اختلافات قومی و نژادی از جمله تهدیدات سیاسی فضای مجازی است.
- تهدیدات خانوادگی: یکی از معضلات استفاده از فضای مجازی بروز اختلالی بنام اعتیاد فضای مجازی می باشد. این اصطلاح اولین بار توسط یانگ در سال 1996 مطرح شد که عبارتست از استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت که موجب وابستگی شدید روحی و روانی فرد شده و به تدریج کاربر عادت می کند که به یک فضای غیرواقعی پناه برده و زندگی کند. فردی که در خانوده مدام درحال استفاده از فضای مجازی چه کامپیوتر و چه موبایل می باشد بصورت فیزیکی در کنار بقیه افراد خانواده است اما در واقع حضور معنوی و واقعی ندارد که سبب آسیب های روحی به خود فرد و خانواده می شود.
 
یکی دیگر از آسیب های این فضا خیانت زوجین نسبت به هم می باشد. یعنی فرد با وجود داشتن همسر، ارتباطات دیگری درفضای مجازی با افراد مختلف خواهد داشت که سبب همسرگریزی و یا طلاق عاطفی در خانواده خواهد شد. انحرافات اخلاقی و جنسی از دیگر تهدیدات جدی فضای مجازی می باشد.
- تهدیدات جسمی: استفاده مدام و بیش از حد از ابزارهای ارتباطی مثل رایانه سبب ایجاد مشکلاتی مانند آرتروز گردن، درد ستون فقرات، مشکلات مفصلی خصوصاً مچ دست، سردرد، سوزش چشم، و اختلالات بینایی و اختلالات مغزی خواهد شد.
- تهدیدات دینی(مذهبی): گسترش عرفان های نوظهور و فرقه های ضاله در فضای مجازی وجذب افراد ناآگاه به این گروه و ایجاد شبهات در عقاید افراد از جمله تهدیدات این فضا می باشد.
بطور خلاصه چند راهکار برای این تهدیدات پیشنهاد می شود:
- فرهنگ سازی از طریق ایجاد سایت های مفید و کارآمد
- آموزش نحوه استفاده صحیح از وسایل ارتباطی در داشگاه ها و مدارس
- بومی سازی نرم افزارها و بازی های رایانه ای
- آگاهسازی خانواده ها از تهدیدات موجود در فضای مجازی

نویسنده: نفیسه فولادی


 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6204


tags
   تهدیدات        فضای        مجازی        نفیسه        فولادی    

مطالب مرتبط
Reply
no
0
yes
0
قسم
1394/06/17 - 18:49
با سلام و تشکر
خبر شما در صفحه اصلی سایت قسم انتشار یافت.